بایگانی

بایگانی مکتوبات علی عرب زاده

بایگانی

بایگانی مکتوبات علی عرب زاده

اینجا قرار است بایگانی‌ای باشد برای دسترسی آسان‌تر به مکتوباتم، اطلاع دوستانم از آنها و فراهم شدن امکان جستجوی اینترنتی‌شان.

علی (علیه السلام) راهی برای قضاوت ما

سه شنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۰، ۱۰:۳۹ ب.ظ

یادداشت های آرشیوی

نگاشته شده در تاریخ 7 / 3 /1388

بسم الله


- گفت : حسین (علیه السلام) را کشتند چون به یزید رای نداد !
- گفت : " کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا " و اگر حسینی نبودی یزیدی هستی ! راهی این میانه نیست !
- پرسیدم : در این هیاهوی رنگین انتخاباتی که هر روز گروهی با رنگی تازه عالمانه و جاهلانه از این و آن حمایت میکنند و بی هیچ ابایی درست و نادرست هرچه ناپسند را به دیگری نسبت میدهند چگونه طریق صلاح را برگزینیم و رایمان را به صندوق کسی بریزیم که فردای روز محاسبه از پس پاسخ به چرایی آن براییم ؟
- گفت : هر امری در باطن خود نسبتی با حقیقت دین دارد 1 و ریاست جمهوری نیز از این قاعده مستثنی نیست ، پس هرکه خود را لایق احراز این پست میداند باید به تعریف نسبت خود و حامیانش با دین بپردازد .
- پرسیدم : دین که همه چیز نیست ،تکلیف آزادی ،عقل ، توسعه ، کرامت انسانی و ... چه میشود ؟ اینها در نگاه برخی اگر از دین مهم تر نباشند هم پای آنند ! 2
- گفت : دین همه چیز است ! و اگر آزادی ،عقل ،توسعه (چه اقتصادی و چه سیاسیش) ، کرامت انسانی و ... چیزی خارج از دین دارند ما را با آنها کاری نیست ! که دین خاتم واجد تمام وجوه مادی و معنوی حیات آدمیست و اگر نقصی در آن میبود که میبایست مثلا بواسطه ی جامعه مدنی برطرف شود ، جعل عنوان خاتمییت بر آن کاری عبث مینمود .
- پرسیدم : مگر دین راجع به انتخابات ریاست جمهوری هم سخنی دارد تا ما امروز آنرا محک گزینشمان کنیم ؟
- گفت : مگر چیزی هم هست که دین از آن حرفی به میان نیاورده باشد ؟ منتهی " حقیقت دین را باید نه در عوالم انتزاعی که در وجود انسانهایی جست که به خلیفه اللهی مبعوث شده اند . فصل الخطاب با انسان کامل است ولاغیر " 3
- پرسیدم : کجا مرام نامه ی انسان کامل را برای حکومت داری میتوان یافت ؟ کجا صفات حاکمان را بیان کرده اند ؟
- گفت : عمل آنها و آنچه از خود بر جای نهاده اند میزان ماست ! هر چند بواسطه ی ظلمی که بشر از ابتدای هبوط خویش بر این کره ی ارض بر خود روا داشته کم تر فرصتی برای حکومت اولیاءالله فراهم بوده اما همان اندک نیز برای روشن نمودن صراط مستقیم کافیست .
- و بعد از انبیاء گفت که با مستضعفان می نشستند و از ثروتمندان کناره میگرفتند ! از عدالت خواهی گفت و خونهایی که برای برپایی آن بر زمین ریخته شده است از اینکه هرکس برای عدالت قیام کند سیلی میخورد 4 پس بنگر که امروز از آمدن کدامیک ثروتنمدان و اغنیاء آزرده میشوند و از نیامدنش شادمان !
- و از علی (علیه السلام) گفت از علی : " ... و کسی که در تقسیم بیت المال عدالت ندارد ،لیاقت رهبری بر مسلمین را ندارد زیرا در اموال و ثروت آنان حیف و میل میکند و گروهی را بر گروه دیگر مقدم میدارد و همچنین آنکس که سنت پیامبر را ضایع می کند زیرا که امت اسلامی را به هلاکت می کشاند "5 ، " همانا پیامبر بر روی زمین مینشست و غذا میخورد و همچون بردگان می زیست و کاخ های مجلل نمیساخت تا جهان را ترک گفت "6 " ای مردم سزاوارترین اشخاص به خلافت آن کسی است که در تحقق حکومت نیرومند تر و در آگاهی از فرمان خدا داناتر باشد ... "7 ، " با مردم فروتن باش (خطاب به مالک اشتر) ، نرمخو و مهربان باش ، گشاده رو خندان باش . در نگاه هایت ، در نیم نگاه و خیره شدن به مردم به تساوی رفتار کن تا بزرگان بر تو طمع نکنند و ناتوان ها بر عدالت تو مایوس نگردند ."8 ، آگاه باشید ! امام شما از دنیای خود به دو جامه ی فرسوده و دو قرص نان رضایت داده است ."9
- و گفت : شدت عدالت علی(علیه السلام) سبب شهادت او شد !
- گفت : زبان بلایی ست اگر مهار تقوی نباشد .
- گفت : انصاف طریق عقلاست اگر چه امروز همه چیز در چنگال هوای نفس اسیر است .
- و امروز منم و صحنه ی پر از جنجال ادعاها و شعارها، ولی خیالی آسوده حال که علی(علیه السلام) محک ماست، دیگر چه باک از سوال و جواب ؟! فقط یادمان نرود که هم او فرمود : " داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان ، دور از عدالت است ."
و السلام علی من التبع الهدی


پی نوشت ها:
1. شهید سید مرتضی آوینی


2. عبدالکریم سروش، روزنامه صبح امروز، 16/6/78 : در تعارض تکالیف دینی و حقوق بشر، حقوق بشر مقدم است؛ متأسفانه فقهای ما اطلاعات برون دینی ندارند و متوجه این نکات نیستند. موارد مشابه با این اظهار نظر در اقوال روشنفکران بسیار زیاد است .


3. شهید سید مرتضی آوینی


4. حضرت امام خمینی (قدس سره شریف)


5. کتاب شریف نهج البلاغه - خطبه 131


6. همان - خطبه 16


7. همان - خطبه 172


8. همان - نامه 26


9. همان - نامه 45


10. همان - حکمت 210

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی